szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A szankcionált Gyeripaszkával való üzletet már nem tudták támogatni az osztrák hatóságok.

Háború Ukrajnában
„Különleges katonai műveletnek” nevezett nyílt háborút indított Vlagyimir Putyin Ukrajna ellen. A harcok 2022 február óta tartanak, a Nyugat fegyverszállításokkal és gazdasági szankciókkal nehezíti az oroszok előrenyomulását. Cikksorozatunkban minden fejleményről beszámolunk.
Friss cikkek a témában

A Raiffeisen Bank International szerdán közölte, hogy nem folytatja a Strabag részvényeinek megvásárlását, miután nem sikerült kellő támogatást szereznie hozzá a hatóságoktól.

A Raiffeisen még tavaly télen döntött úgy, hogy 1,51 milliárd euróért megvásárolja a Strabag nagyjából 28 százalékos részvénycsomagját az orosz oligarcha, Oleg Vlagyimirovics Gyeripaszka érdekeltségétől, amivel csökkenthette volna az oroszországi kitettségét.

A bankcsoport első negyedéves 664 millió eurós nyereségéből 326 milliót az orosz leánybank hozott, míg a 2023-as egész évben 1,8 milliárd eurót, és ezzel a Raiffeisen-csoport nyereségének felét adta.

Ahogy korábban beszámoltunk róla, számos nagy, európai uniós székhelyű bank bent maradt az orosz piacon, sőt a háború kezdete óta növelte részesedését és nyereségét. Az OTP-nek például – amely a harmadik legnagyobb nyereséget könyvelte el az orosz piacon az uniós székhelyű pénzintézetek közül – nyereségének közel 10 százaléka származott a szankcionált országból.

Nem csoda tehát, hogy az EKB az utóbbi hetekben a Raiffeisen és – a második legnagyobb oroszországi nyereséget produkáló – Unicredit oroszországi jelenlétének gyors leépítésére kötelezte e bankokat, és büntetést helyezett kilátásba, ha ez elmarad.

A Raiffeisen azonban az orosz tőkemenekítést úgy próbálta teljesíteni, hogy Oleg Vlagyimirovics Gyeripaszka orosz oligarchához köthető céghálótól vette volna meg a hazánkban is ismert osztrák építőipari konszern, a Strabag részvénycsomagját.

Ez azonban még az osztrák hatóságoknak is sok volt: ugyan Bécs eddig erősen védte a Raiffeisen oroszországi érdekeit, jelen esetben arra figyelmeztette a bankot: nem lenne képes ellenállni az Egyesült Államok nyomásának, ha a szankcionált Gyeripaszkával való üzlet miatt elmeszelnék a Raiffeisent az amerikai hatóságok.

A hírre erős eséssel reagált a bank árfolyama, ami mostanra egyszázalékos mínuszig korrigált.

Nagyot bukhat az OTP, ha megelégelik az európai bankok oroszországi üzletelését

Az OTP a harmadik legnagyobb nyereséget könyvelte el az orosz piacon az uniós székhelyű pénzintézetek közül, a 2021-es 128 millió eurós adózás előtti profitját 338 millióra növelte, a teljes OTP-csoport konszolidált nyereségének 9,6 százalékát adta az orosz piac. Az EKB azonban ráncolja a szemöldökét.